Aktualności

          • Żywa lekcja historii na 12-kilometrowym szlaku.

          • Za nami Pieszy Rajd Partyzancki, który odbył się 21 maja 2026 roku z okazji 82. rocznicy bitwy pod Szyszkowem (28.06.1944 r.). Wydarzenie zorganizowali wspólnie UKS „Orzeł” Potok Górny oraz  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym.

            W tym miejscu chcemy złożyć ogromne podziękowania panu dyrektorowi Stanisławowi Domańskiemu. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym wyjątkowym rajdzie już po raz drugi!

            W rajdzie wzięła udział 44-osobowa grupa uczniów z całej gminy Potok Górny. Pod opieką nauczycieli młodzież przemaszerowała trasę prowadzącą przez Las Brzyska Wola, Wólkę Łamaną i Las Szyszków, aż do remizy OSP w Szyszkowie.

            To nie był zwykły marsz – na uczestników czekała solidna dawka wiedzy. Dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w pasjonujący sposób przybliżyła realia tamtych walk, a pan Tomasz Bordzań maszerował z młodzieżą w pełnej rekonstrukcji stroju partyzanckiego!

            Nad bezpieczeństwem na drodze czuwała ekipa z OSP Potok Górny, a na finiszu na wszystkich czekała zasłużona nagroda. Druhowie z OSP Szyszków zorganizowali integracyjne ognisko z kiełbaskami. 

          • Wycieczka klas IV - VI do Arboretum w Bolestraszycach i Przemyśla

          •                21 maja odbyła się wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach oraz Przemyśla.       

                          Pierwszym punktem wycieczki było Arboretum w Bolestraszycach. Jest to wyjątkowy ogród botaniczny, w którym można zobaczyć wiele gatunków roślin z różnych stron świata. Spacerowaliśmy alejkami wśród pięknych drzew, kwitnących obecnie różaneczników i azalii oraz różnorodnych krzewów i kwiatów. Duże wrażenie zrobiły na nas stawy z roślinnością wodną i kolorowymi rybami. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji o ochronie przyrody i rzadkich gatunkach roślin.

                          Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Fortu Duńkowiczki, będącego częścią Twierdzy Przemyśl. Była to bardzo ciekawa i pełna atrakcji lekcja historii. Uczniowie mogli poczuć się tak, jakby lecieli sterowcem, dzięki specjalnej prezentacji i efektom multimedialnym. W okopach mieli okazję postrzelać z karabinu, co pozwoliło nam lepiej wyobrazić sobie warunki panujące podczas działań wojennych. Poznali także życie mieszkańców miasta przed agresją wroga oraz to, jak wyglądała codzienność po wybuchu wojny. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć trudne doświadczenia ludzi żyjących w tamtych czasach.

                        Następnie udaliśmy się do Przemyśla. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od katedry, która zachwyciła nas swoim pięknym wnętrzem i bogatą historią. Później spacerowaliśmy po rynku, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowe kamienice oraz wyjątkową atmosferę miasta. Dowiedzieliśmy się, że Przemyśl jest stolicą polskiego ludwisarstwa, gdzie od pokoleń działa słynna rodzina Felczyńskich. Odlewnie z tego miasta produkują dzwony kościelne, okrętowe i okolicznościowe z precyzyjnie dobieranego brązu.

                     Ostatnim punktem wycieczki, który dostarczył uczniom dużo emocji był zjazd na torze saneczkowym. Wszyscy świetnie się bawili, a przejazd był pełen adrenaliny i śmiechu. Była to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu i wspólnej zabawy.

                         Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.                 Miło spędziliśmy czas, poznając piękno przyrody oraz zabytki pobliskiego regionu.

          • Pomagamy Antosiowi!

          • Nasza szkoła została nominowana przez Stowarzyszenie Przedmieście do challenge'u na rzecz Antosia Króla, https://www.siepomaga.pl/antos-krol.

            W szkole została zorganizowana zbiórka, dzięki której udało się uzbierać kwotę 1645,50 zł.

            Do challenge'u nominowaliśmy :

            Szkołę Podstawową w Biszczy,

            Szkołę Podstawową w Obszy

            oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Księżpolu.

            Bardzo dziękujemy za każdą wpłaconą kwotę.

            Samorząd Uczniowski

            www.siepomaga.pl 

             

             

          • "Wiwat Król ! Wiwat Konstytucja!"

          •      W dniu 30 kwietnia 2026 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl.7 oraz 6  przygotowali scenki oraz wcielili się w wybitne historyczne postacie, które przyczynili się  do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Dźwięki poloneza  Ogińskiego przenieśli  widzów do roku 1791,a  twórcy Konstytucji na czele z Królem Augustem Poniatowskim  z godnością i elegancją zatańczyli  poloneza , podkreślając  uroczysty charakter wydarzenia.  Była to wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu.

                   Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i organizatorom za zaangażowanie oraz stworzenie podniosłej, pełnej patriotyzmu atmosfery.

          • Dzień Samorządności

          •  

            W ramach Dnia Samorządności, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował 20.03.2026 Pierwszy Dzień Wiosny. Ten dzień upłynął w wyjątkowo radosnej i twórczej atmosferze.

            Z tej okazji odbyła się Szkolna Prezentacja Talentów, podczas której uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich pasji, umiejętności i zainteresowań. Na scenie pojawiły się występy wokalne, taneczne, instrumentalne, recytatorskie oraz gimnastyczne. Każdy z nich był niepowtarzalny i pokazał, jak wiele talentów rozwija się wśród naszych uczniów. Publiczność nagradzała występujących gromkimi brawami, doceniając ich odwagę i zaangażowanie. Szczególnym elementem wydarzenia była także prezentacja prac plastycznych pod tytułem „Pani Wiosna”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1–7, pod opieką starszych kolegów z klasy 8, przygotowali piękne, kolorowe plakaty, które doskonale oddały klimat budzącej się do życia przyrody.

            To wyjątkowe wydarzenie pokazało, że wiosna to nie tylko czas zmian w naturze, ale także moment, w którym rozkwitają młode talenty.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy i życzymy pięknej , radosnej wiosny!