• Wspólne kolędowanie w naszej szkole

          • Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest nieodłącznym towarzyszem okresu Świąt Bożego Narodzenia. W jego niezwykle radosny, świąteczny klimat wprowadziło nas wspólne kolędowanie w naszej szkole, które odbyło się 4 stycznia . Niektórzy uczniowie wykazali się umiejętnościami gry na instrumentach.

                    Niech w każdym polskim domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tak pięknej tradycji- tradycji śpiewania kolęd i pastorałek.

                                                                                                                                                                                           Samorząd uczniowski

          • 80. rocznica pacyfikacji Potoka Górnego, Dąbrówki i Zagródek

          • W 80. rocznicę pacyfikacji Potoka Górnego i okolicznych wsi w Kościele Parafialnym w Potoku Górnym, w niedzielę 17 grudnia odbyła się uroczystość ku czci bohaterów poległych w czasie II wojny światowej. Dziewiętnastego grudnia 1943 roku żandarmeria niemiecka oraz uzbrojeni Ukraińcy z sąsiednich wsi, dokonali straszliwej pacyfikacji. Zamordowano  wówczas 29 osób oraz spalono 250 budynków. W bestialski sposób został zamordowany ksiądz proboszcz potockiej parafii Błażej Nowosad, którego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty. Na grobie kapłana - męczennika wieńce złożyli: pan Wróbel Grzegorz Radny Sejmiku woj. Lubelskiego w imieniu Marszałka woj. Lubelskiego pana Jarosława Stawiarskiego, pani Agnieszka Wyszyńska- wójt gminy Kuryłówka, przedstawiciele  władz Gminy Potok Górny, a także delegacje szkół podstawowych z Potoka Górnego, Szyszkowa, Lipin Dolnych oraz Lipin Górnych- Borowiny oraz lokalnych stowarzyszeń, kół gospodyń i Szkoły Podstawowej z Gozdu Lipińskiego. Uroczystość odbywała się z udziałem pocztów sztandarowych szkół oraz pocztów ochotniczych straży pożarnych z terenu naszej gminy.

            O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji księdza Błażeja oraz wszystkich pomordowanych parafian, której przewodniczył biskup Marian Rojek. Mszę świętą uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK-u w Potoku Górnym oraz występ chóru  im. ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa. W uroczystej mszy  uczestniczył również pan Tomasz Kosiarski z żoną- wnuk siostry księdza Błażeja Nowosada. Po mszy i uroczystej części artystycznej  Wójt Gminy Potok Górny Pan Stanisław Dyjak wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do tragicznych wydarzeń z przeszłości oraz podziękował uczniom ze Szkoły Podstawowej w Szyszkowie  za przedstawienie pięknej i wzruszającej akademii. Słowami modlitwy, tekstów patriotycznych i pieśni młodzież złożyła hołd pomordowanym bohaterom. W ten sposób uczniowie pogłębili uczucia patriotyzmu, wolności, pokoju, godności oraz szacunku dla dorobku pokoleń poległych za wierność Bogu i Ojczyźnie na Ziemi Zamojskiej.

            Występ młodzieży szkolnej wywołał wzruszenie, łzy i głębokie przeżycia wśród zgromadzonych w świątyni ludzi. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy swoją obecnością, żywym słowem i patriotyczną pieśnią uświęcić tak ważne dla naszej społeczności wydarzenie.

            Przed tablicą pamiątkową w kościele winiec złożyli Wójt Gminy Potok Górny Pan Stanisław Dyjak, Dyrektor SP w Szyszkowie Pani Bożena Kozak oraz przedstawiciel rodzin pomordowanych mieszkańców Pan Jan Czekirda.

             

            19 grudnia 2023r., w dniu okrągłej 80- tej rocznicy pacyfikacji, w naszej szkole ponownie odbyła się akademia poświęcona, bohaterom poległym w czasie II wojny światowej. Społeczność szkolna, nauczyciele oraz rodzice mieli kolejną okazję aby jeszcze raz wsłuchać się w słowa modlitwy, wiersze i pieśni patriotyczne. Po raz kolejny mogliśmy sobie przypomnieć te jakże trudne i zarazem tragiczne wydarzenia, które rozegrały się 80 lat temu na Ziemi Potockiej.

             

          • Odwiedziny św. Mikołaja!!!

          • 6 grudnia w naszej szkole zawitał wyjątkowy gość. Przemierzał korytarze rozdając cukierki, a odwiedzając naszych uczniów w klasach obdarowywał ich prezentami. Uroczysty charakter tego dnia podkreśliły czerwone stroje i czapki oraz rozbrzmiewająca ze szkolnego radiowęzła muzyka świąteczna.

          • Wycieczka do Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu

          •     1 grudnia 2023 r. uczniowie klasy VI i VIII wzięli udział w wycieczce do Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Na miejscu wzięliśmy udział w lekcji historycznej prowadzonej przez Kustosza Muzeum Edmunda Sitka, syna założyciela Muzeum, kontynuującego tradycje rodzinne oraz członków ŚZŻAK O/Zamość. Podczas wizyty mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą muzealną oraz wzruszającym filmem dokumentalnym, opowiadającym o losach Zamojszczyzny i jej obrońców w trudnych czasach hitlerowskiej okupacji. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie partyzantów w lasach Zamojszczyzny oraz jaką kluczową rolę odegrała Armia Krajowa w walce o niepodległość Polski. Eksponaty związane z tym okresem, takie jak militaria i dokumenty, zrobiły na nas ogromne wrażenie.

            Nie tylko historia partyzantów była przedstawiona podczas wycieczki – mieliśmy także okazję podziwiać liczne eksponaty geologiczne zgromadzone przez założyciela muzeum. To miejsce stanowi prawdziwe źródło wiedzy zarówno o dziejach Polski, jak i o bogatym dziedzictwie przyrodniczym regionu.

            Wycieczka do Muzeum Inspektoratu AK w Bondyrzu była dla naszych uczniów niezwykle wartościowym doświadczeniem. Pozwoliła im lepiej zrozumieć historię Armii Krajowej na terenie Zamojszczyzny oraz zaangażować się emocjonalnie w to ważne dziedzictwo narodowe. Zachęcamy do zwiedzenia muzem.

             

          • Z wizytą u Świętego Mikołaja

          • W dniu 6 grudnia oddziały przedszkolne z naszej szkoły spędziły Mikołajki w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Obejrzały film pt. "Kicia Kocia pod choinkę". Spotkały tam również Mikołaja, który obdarował je prezentami. To był udany wyjazd, a dzieci wróciły szczęsliwe i zadowolone.

            Dziękujemy Mikołaju za świetną zabawę!

          • Dzień Życzliwości w naszej szkole

          • 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej.

            Warto walczyć o to, aby relacje między uczniami były nie tylko poprawne,ale też nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

            Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

          • Międzynarodowy Projekt Krokus

          • Już po raz trzeci, uczniowie naszej szkoły zasadzili przed budynkiem szkoły cebulki żółtych krokusów. W ten sposób dołączyliśmy do grona szkół w całej Polsce realizujących międzynarodowy „Projekt Krokus”.

            Żółte krokusy, zakwitną na wiosnę i przypomną nam o dzieciach, najmłodszych ofiarach zagłady, z okresu II wojny światowej. Przypomną do czego prowadzi dyskryminacja, uprzedzenia, nietolerancja i brak szacunku do drugiego człowieka. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje historii, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

            Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education  Ireland.

            To bardzo ważna lekcja historii dla nas wszystkich!

          • Andrzejki w naszej szkole

          •     Według dawnych wierzeń andrzejkowe wróżby miały magiczną moc, uchylały wrota do nieznanej przyszłości. Dzisiaj andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, ale też ukłonem w stronę tradycji.

              30 listopada Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe oraz dyskotekę  dla wszystkich uczniów szkoły.  

              Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana  przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę  wszystko zależy od nas samych. 


          • Spektakl "Niewinna gra"

          •            Dnia 16 listopada uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny   pt. ,, Niewinna gra’. Przedstawienie pokazało uczniom jak szybko można wkręcić się w wirtualny świat, który tylko pozornie daje poczucie szczęścia. Uczniowie mogli zaobserwować jak szybko może zmienić się zachowanie osoby uzależnionej od korzystania z telefonu komórkowego, oglądania filmów na YouTub, mediów społecznościowych oraz gier, czego konsekwencją jest zaniedbywanie nie tylko obowiązków domowych, ale również szkolnych.

            Uczniom bardzo podobał się spektakl, który zakończony został krótką prelekcją na temat uzależnienia od mediów.

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


          • 17 listopada obchodziliśmy już po raz kolejny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. 

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to  akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia tak, aby sprawiała przyjemność. Sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia odbywa się w niecodzienny sposób – podczas różnorodnych zabaw.

            Świętowanie tego szczególnego Dnia rozpoczęliśmy już wcześniej, rozwieszając na tablicach znajdujących się na naszych korytarzach zagadki i działania z tabliczką mnożenia, które uczniowie mogli rozwiązywać.                  Zarówno uczniowie, jak również pracownicy naszej szkoły nie przechodzili obojętnie obok zawieszonych karteczek z działaniami. U wielu z nich wywoływały one uśmiech na twarzy.

            Ponadto uczniowie mieli za zadanie ułożyć rymowankę z wybranym mnożeniem, spośród których zostaną wybrane i nagrodzone najciekawsze.

            W tym właściwym dniu, czyli 17 listopada uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zmierzenia się z tabliczką mnożenia w formie pisemnej. Każdy uczeń losował dla siebie zestaw i wykonywał obliczenia. Na pamiątkę swoją pracę wklejał do zeszytu.  

          • Gminny Konkurs Czytelniczy „Magiczny świat Harrego Pottera”

          •       16 listopada w naszej szkole odbył się  Gminny Konkurs Czytelniczy pt. „Magiczny świat Harrego Pottera”.  W konkursie tym,  brali udział uczniowie z   klas 4-7 ze wszystkich szkół  z terenu naszej gminy. Rywalizowało miedzy sobą, czternastu  młodych fascynatów przygód  małego czarodzieja. Mieli oni  za zadanie rozwiązać 40 pytań w formie test  jednokrotnego wyboru. Pytania zostały przygotowane w oparciu o książkę: „Harry Potter i Kamień filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.  Dwa pierwsze miejsca zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły im. Powstańców Styczniowych w Potoku Górnym, natomiast trzecie miejsce przypadło uczennicy  z naszej szkoły Dominice Borek  z klasy  VII. Przyznano również, wyróżnienie dla uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Potoku Górnym.    Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością treści książek i dlatego też,    dziękujemy im za obecność i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku szkolnym.

          • WYCIECZKA DO NOWEJ DĘBY

          • W dniu 9 listopada 2023r. uczniowie klas I, II, III wraz z nauczycielkami wzięli udział w wycieczce do Fabryki i Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki oraz zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pod opieką Pani Przewodnik dzieci oglądały przepiękne bombki i ozdoby z różnych części świata i różnych epok. Obejrzały też proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię ręcznego zdobienia bombek. Emocjonującym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na koniec pobytu wszyscy udali się do firmowego sklepu, gdzie każdy zaopatrzył się w przepiękne ozdoby, które będą doskonałą pamiątką pobytu w tym niepowtarzalnym muzeum.

          • Międzynarodowy Dzień Bajki

          •    Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  Z tej okazji chętni uczniowie  w  poniedziałek 6  listopada przebrali się za swoją ulubioną postać. Na korytarzu można było spotkać   wielu  bajkowych i książkowych bohaterów.  Uczniowie zaprezentowali  swoje stroje podczas  pokazu na Sali gimnastycznej. Święto to jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród  uczniów szkoły. Jego celem jest również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.  

               Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disneya ,  najbardziej znanego producenta bajek.

             

             

             

          • Razem Dbajmy o Czyste Powietrze- konkurs wojewódzki

          •  18 października 2023r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczestnikom wyróżnionych prac w konkursie „Razem Dbajmy o Czyste Powietrze”. Konkurs realizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego pod szyldem kampanii „Lubelskie dla środowiska”. Zadaniem  konkursowym było narysowanie, namalowanie lub wyklejenie pracy inspirowanej tytułem konkursu.Wyzwanie okazało się na tyle ciekawe, że do konkursu zgłosiło się aż 1634 uczestników. Oprócz szóstki laureatów głównych, komisja konkursowa wyróżniła ponadto stu autorów prac – po 50. w każdej kategorii wiekowej (przedszkolnej i szkolnej). Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ufundował dla nich atrakcyjne upominki o wartości 150 zł każdy. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Moniki Krasny przygotowali i wysłali prace na konkurs. Dwoje uczniów z naszej szkoły zdobyło wyróżnienie. Nagrodzeni uczniowie to Lena Deryło i Jan Majcher z kl. IV.

          • Młodzież na strzelnicy Agro-Rekreo w Momotach Dolnych

          •    16 października 2023r.  w ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa odbył się wyjazd młodzieży na strzelnicę Agro-Rekreo w Momotach Dolnych.  W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas ósmych z terenu Gminy Potok Górny tj.   Publiczna Szkoła Podstawowa im. KEN w Szyszkowie,  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Lipinach Górnych i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych .                        

             Głównym celem wyjazdu było strzelanie z broni automatycznej AK -47

            Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

              Młodzież została zapoznana z  zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy BLOS umiejętnością składania i rozkładania broni oraz zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać po 5 strzałów  z broni krótkiej, długiej. Uczniowie doskonale radzili sobie z celnym strzelaniem z  różnego typu broni. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi. 

              Oprócz zajęć na strzelnicy uczniowie uczestniczyli w zabawie  off –road czyli przejażdżka samochodem terenowym po lasach janowskich, którym przemierzyli 16 km trasy                              z emocjonującymi atrakcjami. Podsumowaniem tego wyjazdu było uczestniczenie młodzieży w soft paintball, podczas którego mogli doskonalić nabyte umiejętności strzelnicze.

             Kulkowy paintball dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji.

               Wyjazd naszej młodzieży na strzelnice to nie tylko nauka ale również okazja do integracji młodzieży.

              Nauczyciele EDB

          • Wiedza i zabawa czyli wyprawa  do Janowa Lubelskiego

          •  

            W dniu 16 października 2023r. uczniowie kl. 4 oraz 5 odwiedzili Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Zwiedzanie Głównego Laboratorium , udział w warsztatach Szalonego Chemika to był mądry sposób spędzenia wolnego czasu. A uwieńczeniem tego wspaniałego dnia było obejrzenie Oscarowego filmu animowanego p.t. „W głowie się nie mieści”

             

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu "Każdy inny - wszyscy równi". W ramach tego programu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących. Nasi uczniowie poznawali podstawy języka migowego poprzez zabawy, piosenki oraz gry. Próbowali również swoich sił w wymiganiu swojego imienia.