• Nasza szkoła

                   27 października 2016 r. odbył się Jubileusz 100-lecia szkoły połączony z przekazaniem społeczności szkolnej nowego sztandaru. W uroczystość wzięli udział uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi, przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści oraz mieszkańcy wsi.

                  Stulecie to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię  szkoły, spotkać byłych pracowników, absolwentów, przypomnieć tych, którzy odeszli. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym doniosłym wydarzeniu.

      Sto lat minęło..... Historia Szkoły Podstawowej w Szyszkowie gm. Potok Górny pow. biłgorajski, woj. lubelskie.

       

      Szkoła Podstawowa w Szyszkowie powstała w 1916 r. po wyswobodzeniu Królestwa Polskiego spod jarzma rosyjskiego. 4 maja tegoż roku odbyło się nabożeństwo inauguracyjne, a 9 maja nastąpiło poświęcenie szkoły przez ks. Antoniego Czamarskiego, proboszcza z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Pierwszą nauczycielką była p. Maria Szubertówna. Obowiązek szkolny realizowało wówczas 62 uczniów, a na wieczorowych kursach dla analfabetów uczyło się 28 dorosłych.

           W związku z trudnymi warunkami lokalowymi szkołę przeniesiono do miejscowości Zagródki, gdzie nauka odbywała się w prywatnych domach mieszkańców wsi.

           W roku 1926 następuje połączenie pierwszych klas szkoły z Zagródek i z Szyszkowa, liczba uczniów wzrasta wtedy do 110 w czterech oddziałach.

           Wybuch wojny w 1939 r. zakłócił normalne zajęcia szkolne. Szkoła wznawia swoją działalność w roku 1944/1945, nauczycielem jest p. Stanisław Święcicki. Z braku sił nauczycielskich w roku szkolnym 1945/1946 szkoła znowu nie funkcjonuje. Dopiero 1 października 1946 r. nauczyciel Jan Gontarz na nowo organizuje szkołę w domu p. Michała Buciora w Zagródkach.

           W roku szkolnym 1948/1949 szkoła ,,wraca" do Szyszkowa. Mieści się w majątku (dworze) p. Sawickiego, zapewniając korzystniejsze warunki lokalowe. Liczy pięć oddziałów, w których uczy się 78 dzieci.

           W 1955 r. kierownikiem szkoły zostaje p. Stanisław Gdula, z którego inicjatywy zawiązuje się Komitet Budowy Szkoły i w ciągu dwóch lat powstaje drewniany budynek, w którym szkoła mieściła się do 1977 r. Od 1957 r. funkcję kierownika szkoły już siedmioklasowej sprawuje p. Anna Gdula.

            Kiedy w 1966 r. powstaje klasa VIII okazuje się, że nowo wybudowany budynek jest za mały. Część oddziałów musi uczyć się w wynajętych salach w prywatnych domach mieszkańców Szyszkowa.

            W lipcu 1974 r. staraniem dyrektora szkoły p. Anny Gduli i ówczesnego Naczelnika Gminy Potok Górny p. Andrzeja Paszkowskiego przygotowano teren i przystąpiono do budowy nowej szkoły. Prace trwały 3 lata i już 1 września 1977 r. rozpoczęto naukę w nowym, dwupiętrowym budynku z pełnym wyposażeniem, salą gimnastyczną, kompleksem boisk sportowych, biblioteką i zapleczem kuchennym. Była to Zbiorcza Szkoła Gminna, w której rozpoczęło naukę 273 uczniów w ośmiu oddziałach. Do szkoły uczęszczają uczniowie z Szyszkowa, Zagródek, Naklika, Dąbrówki, Gozdu Lipińskiego oraz Wólki Łamanej z sąsiedniej gminy Kuryłówka.

            W tym samym roku szkoła otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej. 

            Dyrektorem gminnym tej szkoły był p. Józef Kobylas, zastępcą dyrektora do spraw wychowania  p. Antoni Garbaty, zastępcą dyrektora do spraw szkoły p. Anna Gdula.

             Pani Anna Gdula pełniła funkcję dyrektora do 1984 r. Po odejściu p. Dyrektor na emeryturę funkcję tę pełnili kolejno: PP. Jan Pieczonka, Jan Leń, Barbara Golik, Danuta Deryło, Maria Golec, Edward Hacia, Jolanta Dubas i Małgorzata Gorczyca.

             Od 1999 r. w budynku szkoły mieści się również Publiczne Gimnazjum utworzone w wyniku reformy oświaty.

             Od 2004 r. dyrektorem szkoły jest p. Bożena Kozak, której szkoła zawdzięcza zmianę swego oblicza dzięki realizacji różnych projektów i programów, m. in. ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", ,,Radosna Szkoła", ,,Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III", ,,Przedszkolna kraina", ,,Moja szkoła - tu się rozwijam", ,,Cyfrowa szkoła", ,,Modernizacja oddziałów przedszkolnych" i inne.

            Nauczyciele realizują autorskie pomysły, wyzwalają własną kreatywność pedagogiczną wykorzystując nowoczesne pomoce multimedialne. Ponadto szkoła jest inicjatorem wielu imprez środowiskowych, przywiązuje dużą wagę do kultywowania tradycji patriotycznych i podtrzymywania więzi międzypokoleniowej.

            Dzięki wspólnym wysiłkom Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców przy dużym wsparciu Samorządu Gminy Potok Górny
      możemy być dzisiaj dumni ze swojej szkoły.