• Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu "Każdy inny - wszyscy równi". W ramach tego programu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących. Nasi uczniowie poznawali podstawy języka migowego poprzez zabawy, piosenki oraz gry. Próbowali również swoich sił w wymiganiu swojego imienia.

          • Dzień Nauczyciela – czas radości i wesela.

          • 13 października 2023r. świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Była to szczególna uroczystość – 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, patrona naszej szkoły. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w której wziął udział Wójt Gminy Potok Górny Pan Stanisław Dyjak.

            Przypomnieliśmy  historię polskiej edukacji i trud zawodu nauczyciela. Podsumowaliśmy także konkursy o Patronie Szkoły i posadziliśmy Dąb Komisji Edukacji Narodowej.

            Dzień ten był okazją do złożenia życzeń i wręczenia symbolicznych kwiatów wszystkim pracownikom szkoły. Do życzeń dołączyli się także pan wójt Stanisław Dyjak  oraz  przedstawiciele Rady Rodziców. Serdecznie dziękujemy im za obecność i miłe naszemu sercu słowa.

             

             

          • Laptop dla ucznia

          • 27 września 2023 r. nasi czwartoklasiści otrzymali laptopy w ramach programu  Ministerstwa Cyfryzacji „Laptop dla ucznia”.  W obecności rodziców uczniów, dyrekcji szkoły, pani kierownik do spraw oświaty i wychowawcy klasy wręczył je Wójt Gminy Potok Górny  Pan Stanisław Dyjak. 

            Każdy uczeń klasy IV  już od dziś ma  swój laptop.

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) . Jest to dzień kreatywności i zabawy. Swój początek zawdzięcza książeczce amerykańskiego pisarza Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”, której bohaterką jest mała Vashti. Vashti, nie wierzyła, że potrafi cokolwiek narysować, więc postawiła tylko malutką kropkę. Nauczycielka plastyki przyjrzała się jej pracy i kazała ją podpisać. Następnie oprawiła ją w ramki i powiesiła w widocznym miejscu, co sprawiło, że mała Vashti uwierzyła w swoje możliwości. Książeczka stała się inspiracją do odkrywania swoich talentów.

            Uczniowie naszej szkoły tego dnia obejrzeli krótki filmik opowiadający o odkryciu swojego talentu przez małą Vashti oraz uczestniczyli w zajęciach wykazując się kreatywnością. Głównie były to prace plastyczne.                    Motywem przewodnim tego dnia była kropka, dlatego też nie zabrakło uczniów i nauczycieli ubranych w stroje      w groszki, kropki, czy kóleczka.  

          • Narodowe Czytanie - "Nad Niemnem"

          • 12 września 2023r. odbyła się w naszej szkole XII edycja Narodowego Czytania.

            Tegoroczną lekturą była powieść ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.

            Powieść powstała w latach 1885 - 1886, a do rąk czytelników trafiła w przededniu 25 rocznicy powstania styczniowego. Była więc nie tylko przypomnieniem i uczczeniem wielkiego narodowego wydarzenia, ale przyniosła  również refleksje związane z popowstaniową rzeczywistością, podejmowała trudny temat zachowania narodowej tożsamości, mimo klęski i pogrzebania nadziei na szybką realizację niepodległościowych marzeń.

            W powieści autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

            Pierwszy fragment powieści odczytała pani Dyrektor Bożena Kozak, zaś kolejne fragmenty zaprezentowały uczennice kl. VIII oraz uczeń kl. V. Uczniowie ubrani byli w piękne stroje odzwierciedlające ducha epoki i oddające klimat XIX – wiecznej Polski.

          • 4 września 2023 r. UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/24 w Szkole Podstawowej im. KEN w Szyszkowie

          •  

             

            8.00 - Msza święta w Kościele Parafialnym w Potoku Górnym

             

            9.00 - Spotkanie społeczności szkolnej - uroczyste rozpoczęcie ROKU SZKOLNEGO 2023-24

                     ( sala gimnastyczna ), spotkania z wychowawcami  w salach lekcyjnych 

             

            W tym dniu uczniów obowiązuje strój galowy.

             

             

                                      ORGANIZACJA DOWOZU UCZNIÓW 4 WRZEŚNIA 2023 R.

             

            Przystanek

            Wólka Łamana godz. 7.35, odwóz 14.40

            Przystanek

            Jedlinki 7.05, Potok Szkoła 7.15, Potok Klub - 7.20, Dąbrówka 7.25, Zagródki 7.32, 

            Szyszków 7.35, Naklik 7.40 - odwóz po zakończeniu uroczystości.

            W bieżącym roku szkolnym uczniowie dowożeni będą przez PKS Leżajsk i PKS Biłgoraj.

             

                                                 Serdecznie zapraszamy

             

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          •       Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole odbył się apel. Klasa III przygotowała inscenizację utworów: „Rzepka” i „W Krainie Fantazji”. Dzięki tym sztukom uczniowie pokazali jak ważną rolę w życiu człowieka pełni słowo pisane. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy … jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.

          • "W Służbie Prawu"

          • Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.

            Dnia 11 maja odwiedzili nas funkcjonariusze z Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy. Przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla młodzieży z klas VI-VIII. W ramach tego spotkania przekazali uczniom wiedzę z zakresu prawa: czym ono jest, jakie są jego rodzaje, funkcje oraz jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie norm prawnych oraz gdzie szukać pomocy kiedy padniemy ofiarą przestępstwa. Ponadto w trakcie prowadzonych zajęć przybliżono rolę Służby Więziennej, opowiedziano o tym jak wygląda formacja, w jakich pionach pełni się służbę oraz jakiego typu oddziaływania prowadzi się względem osób odbywających kary pozbawienia wolności. Uczniowie zostali przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy. Funkcjonariuszom toważyszył również wyszkolony pies do wykrywania narkotyków, który zaprezentował swoje umiejętności. Wszyscy byli pełni podziwu.
            Przedstawicielom Służby Więziennej serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję.

          • Szkolny Konkurs Recytatorski  „Moje ulubione wiersze Juliana Tuwima”

          •  

             

            27 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Moje ulubione wiersze Juliana Tuwima”. W konkursie tym wzięli udział uczniowie klas I – III.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            I miejsce: Kacper Żychowski, klasa III

            II miejsce: Nadia Barej, klasa I

            III miejsce: Julia Żelazko, klasa III

            Organizatorzy: Z. Konieczna, M. Gorczyca, M. Socha

          • Dzień Książki w naszej szkole

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Święto wywodzi się z Katalonii, gdzie 23 kwietnia, w dniu św. Jerzego obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Z czasem kobiety zaczęły jednak odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek i w 1930 r. 23 kwietnia stał się oficjalnie Dniem Książki.

             

            W ramach obchodów Dnia Książki uczniowie naszej szkoły wykonali według własnych pomysłów lapbooki, czyli teczki tematyczne, lekturę w pudełku oraz projekt okładki lektury szkolnej. Uczniowie w kreatywny sposób zaprezentowali następujące książki:

            Kl. VII – lektura w pudełku ,,Mały Książę”

            Kl. VI – lapbook z lektury ,,W pustyni i w puszczy”

            Kl. V- ilustracja do lektury ,,Tajemniczy ogród”

          • Adopcja Serca

          • Nasi podopieczni:

            Santiego z miejscowości Vohilava

            Alphonse z miejscowości Mananjary

            W tym roku nasza szkoła uczestniczy w akcji charytatywnej Adopcja Serca. Jest to pomoc duchowa i materialna ofiarowana konkretnemu dziecku żyjącemu w kraju misyjnym, które znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Adoptowane dzieci pozostają w swoim kraju, środowisku, kulturze i tam otrzymują potrzebną pomoc. Miesięczna ofiara na ten cel wynosi 40 zł.

            W styczniu tego roku Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców zorganizował kiermasz charytatywny. Dzięki zebranym tym sposobem pieniążkom udało nam się adoptować dwójkę dzieci z Madagaskaru i opłacić ich edukację na cały rok ( łącznie 960 zł ).

             W imieniu dzieci dziękujemy za okazane wsparcie!

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nadal będziemy wspierać misje.

          • 1057. rocznica Chrztu Polski- PAMIĘTAMY

          • Ustawą z dnia 22 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 14 kwietnia państwowym świętem pod nazwą Święto Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

          • Szyszków jedzie na Mistrzostwa Województwa w drużynowych i indywidualnych biegach przełajowych!!!

          •  

                       W poniedziałek 17 kwietnia 2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w  ½ wojewódzkich drużynowych i indywidualnych biegach przełajowych, które odbyły się w Biłgoraju nad zalewem Bojary. Drużyna dziewcząt  rocznik 2008-2009 zdobyła II miejsce,  uzyskując tym samym awans na mistrzostwa województwa, również Dominik Kruk z klasy V zajmując II miejsce w indywidualnych ½ wojewódzkich biegach przełajowych uzyskał awans na mistrzostwa województwa. W zawodach z bardzo dobrej strony pokazała się również drużyna dziewcząt rocznik 2012 i młodsze, które ostatecznie zajęły  IV miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • 83. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został on ustanowiony w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

            Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie, duchowni.         

            13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

          • Życzenia wielkanocne

          •                                                                   

            Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

            Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

            Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

            By stały się źródłem wzmacniania ducha.

            Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą,

            niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

             

            Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się Święta Wielkiejnocy

            dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły

             przesyła  klasa III

          • Wiosna w przedszkolnym kąciku przyrody

          •            Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny maluchy z Przedszkola postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadzily potrzebne przybory ( pojemniki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roslinom do wzrostu. Następnie w grupkach siały kwiaty cynie , owies, salatę  oraz sadziły cebulkę na szczypiorek. Po zasianiu i podlaniu rosliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci pamiętają o ich podlewaniu oraz obserwowują ich  wzrost. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach .

          • Szkoła na niebiesko!

          • 3 kwietnia klasy i korytarze naszej szkoły mieniły się w przeróżnych odcieniach koloru niebieskiego, którym uczniowie i nauczyciele zaakcentowali swój strój.

            Kolor niebieski jest bowiem motywem przewodnim Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w którego obchody nasza szkoła również się włączyła. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, oraz promować empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

            Pamiętajmy!

            Autyzm nie jest chorobą – nie można się z niego wyleczyć. To zaburzenie neurorozwojowe, zespół cech, które utrudniają budowanie odpowiednich relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.

          • Wizyta strażaków w naszej szkole

          • W dniu 30.03.2023 r. gościliśmy w naszej szkole strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szyszkowie. Strażacy przeprowadzili dla uczniów klas młodszych  i klasy 8  pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego będącego na wyposażeniu samochodów pożarniczych, przedstawili zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przypomnieli numery alarmowe wraz z instruktażem prawidłowego informowania o zaistniałym zdarzeniu.

            Dowiedzieliśmy się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą także do wypadków komunikacyjnych i pomagają poszkodowanym. Prowadzą również wiele  innych działań na rzecz społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców.

            Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi.  Nie zabrakło podczas tego spotkania  takich atrakcji jak ; nauka obsługi i użycia szybkiego ataku, możliwość wejścia do wozu strażackiego czy też przenoszenie poszkodowanego na noszach.

             

            Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły składają serdeczne podziękowania Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Szyszkowie.

            Dziękujemy za działalność ratowniczą, za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, za umożliwienie nam poznania pracy strażaka oraz za zaprezentowanie pokazu sprzętu i wozu strażackiego. 
            Życzymy wszystkim Strażakom, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.