Nasz Szkoła jest ekologiczna - obejrzyj film.
Spotkanie autorskie z p. Dionizym Garbaczem
23 marca 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas III-VIII z panem Dionizym Garbaczem, autorem licznych publikacji prasowych i książek. W swoich pracach przedstawia historię Stalowej Woli oraz okolic. Porusza również tematy związane z powojenną historią Polski, w szczególności z losami Żołnierzy Wyklętych. Jest autorem książek o Józefie Zadzierskim - Wołyniaku i jego żołnierzach - U boku Wołyniaka, Wołyniak legenda prawdziwa, Żołnierze Wołyniaka. Spotkanie było dla uczniów bardzo ciekawe i interesujące. Zebrani zadawali wiele pytań związanych z pracą pisarską oraz poruszaną tematyką. Na koniec ustawiła się kolejka chętnych do otrzymania autografu. Spotkanie było uzupełnieniem działań szkoły związanych z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Organizatorzy :
p. Zofia Konieczna, p. Stanisław Domański
V Pieszy Nocny Rajd Powstańczy im. Pułkownika Leona Czechowskiego
W dniu 25.03.2023r. odbyła się kolejna odsłona V Pieszego Nocnego Rajdu Powstańczego im. Pułkownika Leona Czechowskiego. Wydarzenie było kolejną okazją do oddania hołdu Powstańcom Styczniowym, w sposób szczególny Pułkownikowi Leonowi Czechowskiemu - dowódcy oddziału powstańczego walczącego na Ziemi Potockiej. Organizatorem rajdu jest corocznie PSP im. KEN w Szyszkowie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szyszków.
W sobotę 25 marca o godz. 17.30 uczestnicy rajdu tradycyjnie zebrali się w Nakliku, przed głazem upamiętniającym pobyt powstańców styczniowych. W tym roku zgromadziło się ok. 80 uczestników rajdu. Pan Tomasz Brytan pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, który po raz kolejny gościnnie uczestniczył w naszym rajdzie, przybliżył nam historię oddziału powstańczego przebywającego w miejscu, od którego rozpoczęła się nasza wędrówka. Następnie pan S. Domański zapoznał zebranych z historią rodziny Stoboyów – dzierżawców majątku w Nakliku, czynnie wspierających powstańców styczniowych. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe przypinki i o godz. 17.45 wyruszyliśmy w trasę śladami powstańców. Wspólnie z nami wędrował również Wójt Gminy Potok Górny- ,Stanisław Dyjak, ks. proboszcz Piotr Sobczuk oraz ks. wikariusz Marian Ciupik. Tegoroczna trasa rozpoczęła się marszem przez las naklicki, następnie szliśmy gościńcami przez pola w kierunku kościoła, w Potoku Górnym. Ostatni etap to miejscowość Dąbrówka, w której znajduje się kapliczka św. Barbary. Łącznie przemierzyliśmy pieszo ok. 10 km.
Na miejsce dotarliśmy około godz. 20.30. Tam czekała na nas pyszna zupa, ciasto oraz gorąca herbata. Gdy już wszyscy odpoczęli i wzmocnili swoje siły, mieliśmy okazję wysłuchać opowieści o tym, co jedli powstańcy w czasie toczonych walk . Historię tę przybliżył nam pan Tomasz Brytan - pracownik biłgorajskiego muzeum. Dowiedzieliśmy się, że posiłki musiały być przede wszystkim sycące, proste w wykonaniu i niezbyt czasochłonne. Jedną z najczęściej przygotowywanych potraw były zupy jarzynowe i mięsne. Ich przygotowanie nie wymagało zbyt dużego nakładu czasu, dlatego stały się one częstym posiłkiem powstańców. Dowiedzieliśmy się również, że czasem o posiłek było trudno i powstańcy po prostu głodowali. Następnie przy kapliczce św. Barbary najmłodsi uczniowie naszej szkoły złożyli wiązankę i zapalono znicz. Później Pani Dyrektor B. Kozak wręczyła podziękowania wszystkim organizatorom i sponsorom rajdu a w szczególności Bankowi Spółdzielczemu w Tarnogrodzie.
W tym roku obchodziliśmy V edycję rajdu i z tej okazji osoby, które po raz piąty brały w nim udział, otrzymały pamiątkowe odznaki i kubki z wizerunkiem Pułkownika Leona Czechowskiego. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za udział w rajdzie pieszym i zachęciła nas do kolejnego rajdu, który odbędzie się w przyszłym roku.
20
Akcja ekologiczna "Przedszkolaczki sadzą krzaczki"
W dniu 22 marca 2023r. nasi najmłodsi podopieczni wzięli udział w akcji „Przedszkolaczki sadzą krzaczki”. Akcja ta skierowana jest do uczniów i ich rodziców. Na ten cel Pani Magdalena Dąbek, właścicielka SZKÓŁKI ROŚLIN OZDOBNYCH DĄBEK W GIEDLAROWEJ ufundowała przepiękne drzewka, które przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami zasadzili w domowych ogródkach. Celem tego przedsięwzięcia jest szerzenie świadomości ekologicznej najmłodszych Polaków, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody. Dzięki akcji sadzenia drzewek dzieci uczestniczące w projekcie miały okazję osobiście przyczynić się do ochrony fauny.
Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka. Działania takie przyczyniają się do zwiększenia zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu. Troska o stare drzewa, nasadzanie nowych i wdrażanie młodego pokolenia do ich pielęgnacji są doskonałą formą edukacji ekologicznej. Te rośliny za kilka lat dadzą cień i wytworzą tlen tak potrzebny nam do życia.
Każdy z nas może zrobić mały gest aby na Ziemi żyło się lepiej!
W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy Szkółce Roślin Ozdobnych Dąbek w Giedlarowej za wsparcie naszej inicjatywy poprzez ufundowanie sadzonek.
Dziękujemy rodzicom za przyłączenie się do akcji!
Dbajmy o naszą planetę!
4
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!
22 marca był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki, dlatego też uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w pięknych kolorowych ubraniach, a także kolorowych skarpetkach.
Samorząd Uczniowski na kilka godzin przejął władzę w szkole. Pani Dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego- Ilonie Ćwikle.
Uczniowie kl. 8 przejęli role nauczycieli i organizowali zajęcia w klasach. Rano przygotowane zostały przepiękne Marzanny z surowców wtórnych. Odbył się również wiosenny konkurs na „ekologiczne nakrycie głowy”, w którym uczennica kl. 5 Malwina Golik zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!
W dalszej części dnia klasy młodsze wzięły udział w konkursach i zabawach o tematyce ekologicznej, natomiast dla klas starszych zorganizowano bieg na orientację oraz konkurencje sportowe. Pogoda tego dnia była wspaniała, a więc zgodnie stwierdzić możemy, że Wiosna jest już z nami!
A oto fotorelacja z tego pełnego emocji dnia :)
151
Akcja ekologiczna – „ Budki lęgowe i hotele dla zapylaczy”
W ramach edukacji ekologicznej w czwartek 16 marca uczniowie kl. 7 wzięli udział w warsztatach rzemieślniczych, których celem było zbudowanie budek lęgowych i hoteli dla zapylaczy. A wszystko to z myślą o naszej planecie. Ptaki odgrywają pożyteczną rolę w środowisku, między innymi: zjadają komary, muchy i meszki oraz owady- szkodniki. Zaś wpływ owadów zapylających rośliny na ekosystem jest zbawienny, bowiem bez nich świat przestanie istnieć.
Dzięki współpracy z zakładem stolarskim „Andrew”- Wyroby z drewna, którego właścicielem jest Pan Andrzej Mulawa, mogliśmy zrealizować nasz cel. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie pod okiem doświadczonych pracowników zakładu wykonali budki lęgowe dla ptaków i hotele dla zapylaczy, które potem zabrali ze sobą, aby zamontować w szkolnym ogrodzie. Zaangażowanie uczniów oraz ich kreatywność podczas pracy przyniosły piękne efekty. Skonstruowano 8 solidnych domków dla ptaków oraz 9 przepięknych hoteli dla zapylaczy, które z pewnością spodobają się owadom. Budki lęgowe zawisły już na drzewach w pobliżu szkoły, mamy nadzieję, że niedługo pojawią się w nich pisklęta.
Dziękujemy Panu Andrzejowi za poświęcony czas oraz materiał potrzeby do wykonania domków!
Organizatorzy akcji:
p. Monika Bucior
p. Beata Bęczkowska
9
V Pieszy Nocny Rajd Powstańczy im. Pułkownika Leona Czechowskiego
„Gloria victis! – Chwała zwyciężonym!” - Wyrusz z nami 25 marca 2023 roku na V Pieszy Nocny Rajd Powstańczy im. Pułkownika Leona Czechowskiego. Poznaj historię i losy oddziału powstańczego oraz sylwetkę jego niezwykłego dowódcy. Dołącz do nas by oddać cześć walczącym o wolną i niepodległą Polskę.
REGULAMIN RAJDU
- Uczestnictwo w V Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Pułkownika Leona Czechowskiego zwanym dalej Rajdem, ma charakter dobrowolny. Osoby biorące udział w Rajdzie uczestniczą w nim na własną odpowiedzialność po wpisaniu na listę uczestników i podpisaniu stosownego oświadczenia.
- W razie niemożności kontynuowania drogi, każdy uczestnik zobowiązany jest do samodzielnego zabezpieczenia sobie powrotu do domu – organizatorzy nie zapewniają na trasie możliwości przewozu uczestników, jak również nie zapewniają powrotu do domu.
- Uczestnicy Rajdu poruszają się w grupie po drogach leśnych i polnych zachowując szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza na tych fragmentach, które prowadzą przez drogi asfaltowe.
- Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie się na liście uczestników i podpisanie oświadczenia. Brak wpisania się na listę uczestników oraz oświadczenia uniemożliwia wzięcie udziału w Rajdzie.
Udział osób nieletnich możliwy jest jedynie pod opieką rodzica lub osoby pełnoletniej wskazanej przez rodzica!!!
ZGŁOSZENIA :
Zapisy chętnych do wzięcia udziału w rajdzie prowadzi Pan Stanisław Domański
Tel. 602646965 846852503 do 22.03.2023 r.
Przygotowanie
Rajd skierowany jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej uświadomić sobie trud, jaki nasi przodkowie włożyli w to, abyśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.
W jego trakcie każdy z uczestników będzie miał możliwość oddania hołdu Powstańcom Styczniowym, w sposób szczególny Pułkownikowi Leonowi Czechowskiemu dowódcy oddziału powstańczego walczącego na Ziemi Potockiej.
Każdy uczestnik Rajdu zapewnia sobie we własnym zakresie ekwipunek potrzebny do pokonania trasy wędrówki:
- odpowiednie obuwie i ubranie /do pokonania trasy/,
- kurtki lub peleryny przeciwdeszczowe,
- naładowaną latarkę + zapasowe baterie,
- wysokokaloryczne jedzenie i picie,
- podstawowe opatrunki,
- odblaski itp.
Mile widziane i wskazane są biało-czerwone akcenty: flagi, szaliki itp.
Rozpoczęcie Rajdu: Naklik obok głazu upamiętniającego pobyt powstańców styczniowych : 25 marca 2023r. /sobota / godzina 17.30
Trasa rajdu: Naklik – Potok pola – Dąbrówka - Kapliczka Św. Barbary
Orientacyjna długość trasy : ok.10 km.
Zakończenie rajdu - Dąbrówka Kapliczka Św. Barbary
Wszyscy uczestnicy Rajdu poprzez udział wyrażają jednocześnie zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach zamieszczonych w mediach oraz materiałach i wydawnictwach promocyjnych organizatorów Rajdu, w tym na portalach społecznościowych (Facebook.com, Instagram.com, youtube.com).
Organizator zastrzega sobie prawo do uzasadnionych zmian dotyczących przebiegu planowanej trasy oraz do interpretacji i zmian zasad uczestnictwa w Rajdzie.
We wszystkich sprawach nieujętych w powyższych wytycznych decyduje organizator Rajdu, któremu przysługuje wiążąca i ostateczna interpretacja zasad uczestnictwa w Rajdzie.
ORGANIZATORZY :
Publiczna Szkoła Podstawowa im. KEN w Szyszkowie
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szyszków
OŚWIADCZENIE
Informuję, że znane są mi zasady udziału w V Pieszym Nocnym Rajdzie Powstańczym im. Pułkownika Leona Czechowskiego organizowanym 25 marca 2023 r. Równocześnie oświadczam, że jestem zdolny(a) do przejścia nocą dystansu ok. 10 km i uczynię to na własną odpowiedzialność, nie czyniąc odpowiedzialnym organizatorów za swój stan zdrowia i ewentualne konsekwencje jego utraty w związku z udziałem w Rajdzie.
Równocześnie oświadczam, że chcę dobrowolnie wziąć udział w rajdzie. Jednocześnie zaznaczam, że uczestniczę w Rajdzie na własną odpowiedzialność, traktując ją jako prywatną praktykę edukacyjną i patriotyczną. Organizatorzy Publiczna Szkoła Podstawowa im. KEN w Szyszkowie i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szyszków nie ponoszą odpowiedzialności za szkody materialne i niematerialne powstałe w czasie przejścia trasą V PNRP.
Niniejsze oświadczenie wyłącza całkowicie wszelką odpowiedzialność organizatorów za następstwa wypadków zaistniałych na trasie V PNRP.
Organizatorzy są zwolnieni ze wszelkich roszczeń wynikających z mojego udziału w V PNRP.
Bieg "Tropem Wilczym"
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny"
Lech Kaczyński121 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Szyszkowie zakwalifikowała się do ogólnopolskiej akcji ,,Bieg Tropem Wilczym’’ dla szkół , którym uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych uczestnicząc w XI edycji Biegu Tropem Wilczym. Bieg odbył się na bieżni szkolnej.
Wydarzenie było wspaniałą okazją do integracji społeczności szkolnej i lokalnej, ruchu na świeżym powietrzu, upowszechniania i przybliżania uczestnikom wartości niepodległościowych, postaw patriotycznych a także przybliżania wiedzy na temat historii regionalnej.
Bieg poprzedzony był apelem, podczas którego poznaliśmy historię Żołnierzy Wyklętych m.in. Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny, Józefa Franczaka, Janusza Stoboya oraz Józefa Zadzierskiego.
Na zakończenie biegu każda klasa otrzymała okolicznościowy pakiet upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowano również przepyszną fasolkę oraz gorącą herbatę i kawę. Dziękując wszystkim, którzy wspólnie z nami w tym dniu uczcili pamięć Bohaterów Niezłomnych , zapraszamy do kolejnej edycji już za rok.
Bieg Tropem Wilczym Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Nowa galeria Bieg Tropem Wilczym Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2023 r. została dodana do albumu fotograficznego
1 marca 2023 r. godzina 10.00 Publiczna Szkoła Podstawowa w Szyszkowie
Zachęcamy uczniów naszej szkoły oraz społeczność lokalną do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Wydarzenie jest organizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Projekt Tropem Wilczym w szkole łączy edukację z działaniami wzmacniającymi poczucie wspólnoty lokalnej przez aktywną i świadomą pamięć historyczną, oraz popularyzację biegania, jako najbardziej dostępnej fomie rekreacji.
Osoba do kontaktu: p. Monika Krasny
Edukacja dla Bezpieczeństwa ze strażakiem
09.02.2023 r. w ramach lekcji z Edukacji dla Bezpieczeństwa w klasie ósmej zostały przeprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadził strażak p. Marcin Golik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. Pan Marcin objaśniał uczniom, czym jest zagrożenie pożarowe i jak powinna wyglądać prawidłowa ewakuacja w miejscu zdarzenia. Ponadto, przedstawił zasady udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a także przećwiczył z uczniami resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie.
2Uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszego gościa. Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
Dziękujemy Panu Marcinowi za profesjonalne przeprowadzenie zajęć, które pokazały uczniom jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna oraz jak ważna i odpowiedzialna jest praca strażaków dla społeczeństwa.
Charytatywny kiermasz ciast-15.02.2023
Pamięci Ojców Naszych
W 79. rocznicę pacyfikacji Potoka Górnego i okolicznych wsi w Kościele Parafialnym w Potoku Górnym, w niedzielę 18 grudnia odbyła się uroczystość ku czci bohaterów poległych w czasie II wojny światowej. Dziewiętnastego grudnia 1943 roku żandarmeria niemiecka z Biłgoraja i Tarnogrodu oraz uzbrojeni Ukraińcy z sąsiednich wsi dokonali straszliwej i krwawej pacyfikacji. Zamordowano 29 osób oraz spalono 250 budynków. W bestialski sposób został zamordowany ksiądz proboszcz potockiej parafii Błażej Nowosad, którego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty. Na grobie kapłana - męczennika wieńce złożyli przedstawiciele władz Gminy Potok Górny, a także delegacje szkół podstawowych z Potoka Górnego i Szyszkowa oraz lokalnych stowarzyszeń i Szkoły Podstawowej z Gozdu Lipińskiego. Uroczystość odbywała się z udziałem pocztów sztandarowych szkół oraz pocztów ochotniczych straży pożarnych z terenu naszej gminy.
40O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji księdza Błażeja oraz wszystkich pomordowanych parafian. Po mszy i uroczystej części artystycznej Wójt Gminy Potok Górny Pan Stanisław Dyjak wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do tragicznych wydarzeń z przeszłości oraz podziękował uczniom ze Szkoły Podstawowej w Szyszkowie za przedstawienie pięknej i wzruszającej akademii. Słowami modlitwy, tekstów patriotycznych i pieśni młodzież złożyła hołd bohaterom naszej małej Ojczyzny. W ten sposób uczniowie pogłębili uczucia patriotyzmu, wolności, pokoju, godności oraz szacunku dla dorobku pokoleń poległych za wierność Bogu i Ojczyźnie na Ziemi Zamojskiej.
Występ młodzieży szkolnej wywołał wzruszenie, łzy i głębokie przeżycia wśród zgromadzonych w świątyni ludzi. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy swoją obecnością, żywym słowem i patriotyczną pieśnią uświęcić tak ważne dla naszej społeczności wydarzenie.
Przed tablicą pamiątkową w kościele winiec złożyli Wójt Gminy Potok Górny Pan Stanisław Dyjak, Dyrektor SP w Szyszkowie Pani Bożena Kozak oraz przedstawiciel rodzin pomordowanych mieszkańców Pan Jan Czekirda.
Koło robotyki - styczeń 2023 r.
- 4
Duchowa Adopcja Serca
14 grudnia odwiedził naszą społeczność szkolną niezwykły gość Pan Kazimierz Stępnik, który opowiedział o misyjnej posłudze o. Zdzisława Jacquesa Grada na Madagaskarze. Ojciec Zdzisław Grad założył Stowarzyszenie Misyjno-Charytatywne „Missio-Misericordiae” działające przy parafii w Chałupkach Dębiańskich. Zainicjował także realizację projektu „Duchowa Adopcja Serca”. Ma ona na celu umożliwienie zdobycia wykształcenia dzieciom w krajach misyjnych. Podczas spotkania uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jakie są warunki życia i nauki ich rówieśników na dalekiej afrykańskiej wyspie. Barwna opowieść zilustrowana ciekawym filmem i odpowiedziami na liczne pytania naszych uczniów na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania. Wszystkich zainteresowanych adopcją zapraszamy do kontaktu z Panem Kazimierzem.
Wizyta uczniów z Wożuczyna
6 grudnia odwiedzili naszą szkołę uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej im. ks. Błażeja Nowosada w Wożuczynie. Wspólnie ze swoim wychowawcą Panem Bogusławem Piłatem odwiedzali miejsca związana z patronem szkoły ks. Błażejem Nowosadem. W naszej szkole zwiedzili szkolną izbę pamięci, obejrzeli tablice pamiątkowe oraz zapoznali się z działaniami prowadzonymi przez Gimnazjum im. ks. Błażeja Nowosada w Szyszkowie.
Wesołych Świąt !
Szkolny teatr MASKA przedstawia!
- 2
15 grudnia do naszej szkoły zawitała bajka . Uczniowie klasy IV wcielili się w postacie z bajki "Cinderella". Życzymy dalszych sukcesów młdym aktorom!
Poznaj Polskę - wycieczka do Wrocławia.
- 3
W dniach 22-24 listopada 2022 uczniowie z klas VI- VIII w ramach programu "Poznaj Polskę" brali udział w wycieczce do Wrocławia oraz zwiedzili Zamek Książ.
Wycieczka "Poznajemy Góry Świętokrzyskie"
Nowa galeria Wycieczka "Poznajemy Góry Świętokrzyskie" została dodana do albumu fotograficznego
Poznajemy Góry Świętokrzyskie W trzydniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie w dniach 8-10 listopada uczestniczyli uczniowie z klas IV-V. Wycieczka zorganizowana została w ramach Programu Ministra Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę”. Pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, gdzie zwiedzaliśmy interaktywną wystawę przedstawiającą ciało człowieka oraz jego 5 czynności życiowych. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Jaskini Raj- jednej z najpiękniejszych w Polsce jaskini krasowych. Pierwszy dzień wizyty w Górach Świętokrzyskich zakończyliśmy zwiedzaniem ruin zamku królewskiego w Chęcinach. Wizyta w Chęcinach zakończyła się wejściem na punkt widokowy, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w Nowej Słupi i przejścia Drogą Królewską na Św. Krzyż. Podczas spaceru podziwialiśmy „ Gołoborza” z tarasu widokowego, oraz zwiedzaliśmy kościół Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie. Drugi dzień wycieczki zakończyliśmy wizytą przy pomniku przyrody jakim jest Dąb Bartek – jedno z najstarszych drzew w Polsce.
W trzecim dniu wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, następnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Park Etnograficzny w Tokarni- Muzeum Wsi Kieleckiej– jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce. W drodze powrotne odwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną w Opatowie– jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Sandomierskiej. Trzydniowe spotkanie z historią i przyrodą Gór Świętokrzyskich pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru. Każde z odwiedzonych miejsc było ciekawe i wywołało wśród uczestników żywe zainteresowanie prezentowaną tematyką. Monika Bucior
Pasowanie na przedszkolaka
Nowa galeria Pasowanie na przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie